Antalya Bağlama Kursu

tarafından Artistik
antalya saz kursu

Antalya bağlama kursu. Saz en çok öğrenilmek istenen enstrümanların başında geliyor. Türkiye’de olduğu gibi Antalya Bağlama Kursu da en çok öğrenilmek istenen enstrüman olan saz yıllardır popülerliğini koruyor. Saz öğrenmek isteyen kişiler doğal olarak birçok konuyu merak ediyor ve belli aramalar yapıyor. Bunlardan birkaçı aşağıdaki gibidir.

Antalya saz kursu nerede bulabilirimAntalya bağlama dersleriAntalya kurs merkeziAntalya saz kursu fiyatları, Antalya bağlama dersi fiyatları ve Antalya dokuma saz kursu ve saz kursu antalya oluyor. Bu içeriğimizde olabildiğince  hepsine cevap vermeye çalışacağız. Antalya saz ve bağlama dersleri hakkında merak ettiğiniz her konuyu sorabilirsiniz.

Bağlama, yüzyıllardır Türkiye’de âşıkların çalgısı olmuştur. Aşıklar Bağlama ile insanların sevgisini, üzüntüsünü, kızgınlığını ve mutluluğunu dile getirmiş; hikayelerimizi de aynı şekilde aktarmışlardır. Öte yandan Bağlama, şehirlerde ve kırlarda eğlence amaçlı da çalınmaktadır. Bağlama armut biçimli bir enstrüman olup, uzun boyunlu ve kısa boyunlu olabilir. Türkçede kısaca “enstrüman” anlamına gelen Saz olarak da anılır. Bağlama, Türkiye’de en çok çalınan enstrümanlardan biridir. Bu özel enstrümanı çalmaya karar verdiyseniz, Artistik Stüdyo bünyesinde Antalya Bağlama kursu ile profesyonel ekibimiz tarafından size kısa sürede bağlama çalmayı öğretebiliriz. Bağlamanız yoksa mağazamızda sizlere çok çeşitli bağlama çeşitleri de sunuyoruz. Bağlamalarımız, müzisyen ihtiyacına göre standart, profesyonel ve özel olarak gruplandırılır. Hepsi özel yapım olup, bir Bağlama sanatçısının ihtiyaçlarına cevap verebilecek niteliktedir.

Antalya Bağlama Kursundan Çocuklar da faydalanabilir

Antalya Bağlama Kursu - artistik.studio
Antalya Bağlama Kursu Antalya Bağlama Kursu antalya saz kursu fiyatları

Artistik Studio güvencesiyle çocuklarınızın da bağlama çalabilmesini sağlıyoruz. Geniş ve ferah bahçemiz sayesinde çocuklarınız pandemiden uzak bir çalışma ortamına kavuşuyor. Stüdyo çalışmalarımız eğlenceli bir ortamda, usta sanatçılarımızla gerçekleşiyor. Çocuğunuzun gelişimi için mükemmel bir ortam sunuyoruz.

Stüdyolarımız haftanın 7 günü açıktır. Bağlama ustalarımız eşliğinde bağlama stüdyolarımızda 45 dakika ile 1 saat arasında çalışmalarınızı yapabilirsiniz. İsterseniz de çalışmalarınıza tek başınıza veya sanatçılarımız eşliğinde, daha uzun bir planlamayla stüdyolarımızda devam edebilirsiniz.

Antalya Bağlama Kursu Hizmetlerimiz

Antalya Bağlama Kursu - artistik.studio
Antalya Bağlama Kursu Antalya Bağlama Kursu antalya saz kursu fiyatları
  • Bağlamanız yoksa, size çalışmanız sırasında kullanabileceğiniz bağlamayı ücretsiz olarak temin edebiliriz.
  • Satın almak isterseniz yardımcı olabiliriz.
  • Müziğe hevesli ancak tecrübesizseniz, 3 ay içinde temel seviyede bağlama çalabileceğinizin garantisini veriyoruz.
  • Stüdyolarımızı kayıt ve provalarınız için kullanabilirsiniz.
  • Stüdyolarımız samimi, konforlu ve sosyal mesafe kurallarına uygun olarak dizayn edilmiştir.
  • Bütün stüdyolarımızda kablosuz internete erişim sağlayabilirsiniz.
  • Adınıza özel çıkartacağımız üyelik kartları sayesinde, stüdyo katılımlarınızı takip edebilirsiniz. Bu sayede çalışma sürecinize aksatmadan devam edebilirsiniz.

Bağlama’nın Tarihi

Antalya Bağlama Kursu - artistik.studio
Antalya Bağlama Kursu Antalya Bağlama Kursu antalya saz kursu fiyatları

Osmanlılarla Ortadoğu ve Balkanlar’a kullanılan sazların Osmanlı sarayında ve Türk şehirlerinde bulunduğunu Evliyâ Çelebi Seyâhatnâme‘sinden biliyoruz.  20. yüzyıldan önce Anadolu’nun kırsal kesimlerinde bağlamanın(sazın) tarihini yeniden inşa etmek için edebi ve ikonografik kaynaklar ve hayatta kalan enstrümanlar çok azdır veya yoktur. Kentsel ve kırsal kültür arasındaki ayrım, sofistike saray ve kent sazları ve basit kırsal sazlar tarafından yansıtıldı

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilan edilmesi, modernize edilmiş ve standartlaştırılmış sazın en önemli enstrüman haline geldiği müzik gelenekleri ve müzik aletlerinde büyük bir etki yarattı. 1930’larda müzikologlar Osmanlı makam geleneğine paralel bir halk müziği teorisi oluşturmaya başladılar. Saz ile ayrılmaz bir şekilde bağlantılı toplama ve notasyon yoluyla modal yapılar, enstrüman akortları, mızrap hareketleri ve ritimlerden oluşan bir yapı oluşturuldu. Dahası, bağlı hareketli perdelerin sayısı, Osmanlı tanbürünü taklit ederek daha geniş bir ton aralığı oluşturmak için giderek arttı.

1940’larda perde sayısı daha da arttı ve bunda Mahmut Ragıp Gazimihâl (1900-1961) ve Muzaffer Sarısözen (1899-1963) önemli bir rol oynadı. Bu gelişme, Ankara Radyosu çevresinde meydana geldi ve birçok bölgenin müzik ve müzik aletlerini, her biri kendine has özelliklere sahip, tutarlı bir bütün haline getirmeyi amaçladı. Bu amaçla, Radyo Ankara ve İstanbul Radyosu gibi standartlaştırılmış sazlarda tek tip halk müziği icra eden korolar ve orkestralar kuruldu.

Saz ya da bağlama zamanla Türk müzik kültürünün en büyük parçalarından biri oldu. Bu yüzden hem ülkemizde hem de yurtdışından birçok kişi bağlama/saz çalmayı öğrenmeye başladı. Siz de nerede olduğunuz fark etmeksizin Artistik Stüdyo bünyesinde kurulan Antalya Bağlama Kursu ile Bağlama çalmayı kısa sürede öğrenebilirsiniz. Bağlama çalma hakkında bir sorunuz varsa, Whatsapp canlı destekten ya da bizi ara butonundan bizi arayabilir çok daha detaylı bilgiler ve özel teklifler alabilirsiniz. Antalya Bağlama Kursları için size her türlü hizmeti ve eğitimi vermeye hazırız.

Türkiye’de En Çok Kullanılan Bağlama Türleri

Bugün Türkiye’de kullanılan en yaygın bağlama türlerinden biri, hem vücut ölçüsü hem de klavye uzunluğu bakımından ailenin en büyüğü olan divandır. Genellikle sade, süssüz bir tarzda oynanır ve düşük perdede oynamak için kullanılır. Üç grupta yedi teli vardır.

Bir diğeri ise iki telli Kazak ve Kırgız çalgısı olan dombranın modern versiyonu olan tambura’dır. Gövdesi kısa klavyeli bağlamayla aynı büyüklükte olup, uzun klavyeli bağlama gibi çalınır. Divan gibi, yedi telli üç gruba sahiptir.

Kısa klavyeli bağlama Alevi ve Bektaşi mezhepleri tarafından kutsal kabul edilen ve uzun klavyeli bağlama günümüz Türkiye’sinde en yaygın olanıdır. Uzun klavyeli bağlama, yerel Türkçede bozuk olarak bilinir ve daha çok perdeye sahiptir. Her iki türün de üç grupta yedi dizisi vardır.

Elektro Bağlama ailesinin en küçüğü olan cura, küçük gövdeli ve kısa klavyelidir. Uzun ve kısa klavye bağlama gibi çalınır, ancak üç grupta sadece altı tel vardır.

Bu türlerin dışında, çoğu bugün büyük ölçüde unutulmuş birçok bölgesel varyasyon vardır. Bunlardan en bilineni, ünlü bağlamacı Ramazan Güngör’ün oynadığı Teke yöresine ait üç telli bağlama ve Aşık Nesimi Çimen tarafından oynanan iki telli cura (İran’dan tanbur gibi). Zaman zaman bu enstrümanlar Türk müziği kayıtlarında renk vermek için kullanılır.

Bağlama Türk halk müziğini temsil ediyor

Tek bir çalgı Türk halk müziğini temsil edecek olsaydı bağlama olması gerekirdi . Anadolu’da bu yaylı çalgıya aşina olmayan hiçbir bölge, köy yoktur.

 

Kopuz ve Bağlama

Kopuz gelen farklılık bağlama deri kaplı gövde, perdeler olmadan fingerboard ve sahip olmanın iki veya üç dizeleri ya at kılından veya koyun veya kurt bağırsağından yapılmış. Mızrapla koparılmak yerine parmaklarla vurularak oynanır.

Dervişler ve Bağlama

Ataları kopuz gibi Anadolu Türkmenleri de bağlamaya kutsal bir önem vermiştir, Alevi ve Bektaşi mezheplerinin dini törenleri bağlamayı öpüp kafasına dokunarak başlar.

Bağlama Akortları ve Çalma Stilleri

Bağlamalar Türkiye’nin her yerinde farklı akort edilir ve çalınacak türkülerin yapısı ve mızrap vuruşları akort sistemini etkiler.

Bağlama Yapımı

1960’ların sonlarında ses seviyesini artırmak ve rock müzikte kullanılmasını sağlamak için elektrikli bağlamalar yapılmaya başlandı. Yapısal olarak orijinal enstrümana benzer, bunlar gövdeye takılan elektro-gitar manyetiklerine sahiptir

Antalya Bağlama Kursu ile Vakit Kaybetmeden Bağlama Çalmaya Başlayın!

Artistik Stüdyo bünyesinde kurulan Antalya Bağlama Kursu alanından uzman birçok bağlama/saz hocası ile hizmete her zaman hazır beklemektedir. Hemen daha fazla vakit kaybetmeden keman çalmayı öğrenin ve size sağlayacağı faydaları bizzat deneyimleyin. Bizimle Whatsapp canlı destek üzerinden ya da direkt telefon numaramızdan ulaşabilirsiniz. Destek ekibimiz sorularınızı yanıtlamayı ve sizinle iletişime geçmekten mutluluk duyacaktır.

You may also like

Yorum bırakın

meb-2019-logo-DA0DCBBD3F-seeklogo.com

ÖZEL EZGİCAN SANAT MERKEZİ KURSU

Copyright @2021 – Ezgican Sanat Merkezi / Ezgican Müzik

Sohbeti Başlat
Bir Mesaj Yazmak İçin TIKLAYIN
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Hemen Ara